Kriptomarka

PRIGODNI POŠTANSKI BLOK

KRIPTOMARKA NIKOLA TESLA

Kriptomarka

Hrvatska pošta u suradnji s tvrtkama BitX i Marrow Labs predstavlja četvrtu hrvatsku kriptomarku. Hrvatske kriptomarke zamišljene su kao savršena kombinacija analognog i digitalnog, a ova četvrta ovjekovječuje izumitelja Nikolu Teslu i njegovih pet najvažnijih izuma.


Postereum 4 na Polygon blockchainu može živjeti zauvijek te ima sakupljačku vrijednost čime se postiže vjerno prevođenje filatelije u digitalni svijet.

Kategorije

Možete kupiti jednu ili više Kriptomaraka podijeljenih u pet kategorija koje se prodaju u svim većim poštanskim uredima, na stranicama epostshop.hr te u interaktivnoj mrežnoj trgovini. Kategorije se dodjeljuju nasumično.

NIKOLA TESLA (1856. – 1943.)

Nikola Tesla jedan je od najvećih znanstvenika i izumitelja u povijesti čovječanstva. Njegovi pokusi i patenti krajem 19. i početkom 20. stoljeća stvorili su uvjete za elektrifikaciju svijeta, a rad u području visokofrekventnih struja i bežičnog prijenosa elektromagnetskih valova omogućio je razvoj radijske tehnike i telekomunikacija. Njegova istraživanja pomogla su u otkriću radara, a uvelike je pridonio i razvoju rasvjete.


Rođen je 10. srpnja 1856. u Smiljanu pokraj Gospića. Nakon studija u Grazu, 1881. odlazi u raditi u Telegrafski ured u Budimpešti gdje 1882. otkriva okretno magnetsko polje i princip rada elektromotora koji se napaja izmjeničnom strujom. Od 1884. živi u SAD-u gdje kraće vrijeme radi za T. A. Edisona, a 1887. osniva tvrtku Tesla Electric Company i laboratorij u New Yorku u kojem radi na usavršavanju primjene izmjenične struje. Patente motora i sustava distribucije izmjenične struje prijavio je 1887. i 1888. Niz patenata iz područja visokofrekventnih struja prijavio je 1891., a njemu u čast jedan od uređaja kojima se dobivaju takve struje nazvan je Teslin transformator. Godine 1892. održao je predavanje o izmjeničnoj struji i elektrifikaciji u Zagrebu.


Tesla je izumio i prve teleautomate – strojeve za bežično upravljanje na daljinu. U Colorado Springsu 1899. izvodi pokuse s veoma visokim naponima i visokofrekventnim strujama istražujući svoj novi koncept Svjetskoga bežičnog sustava koji, nažalost, ne uspijeva ostvariti.


Nikola Tesla prijavio je patentnom uredu u SAD-u ukupno 112 patenata. Godine 1917. primio je Edisonovu medalju, najveću nagradu udruženja American Institute of Electrical Engineers te njemu u čast od 1960. jedinica za magnetsku indukciju u SI sustavu nosi naziv tesla. Umro je 7. siječnja 1943. u New Yorku.


Stamp tier

Teslina turbina

Kategorija 5

Teslina turbina je naprava koja iskorištava činjenicu da se fluid (para, plin, voda) kao izvor energije može najdjelotvornije iskoristiti ako su promjene u brzini i smjeru njegova kretanja izvedene vrlo postupno. Princip rada turbine oslanja se na dvije osobine fluida: adheziju (privlačenje fluida i površine diskova) i viskoznost (otpor kojim se čestice fluida opiru molekularnom odvajanju), koje zajednički djeluju u prenošenju brzinske energije pogonskoga fluida na rotor i osovinu. Rotor se sastoji od metalnih diskova između kojih je veoma malen razmak. Fluid veoma brzo ulazi na obod diskova i slobodno prolazi između njih po spiralnoj stazi, napuštajući turbinu kroz otvor u sredini. Uređaj može raditi i reverzibilno kao crpka ako se za pokretanje rotora koristi vanjska mehanička sila.

10000 u prodaji
od toga 500 dostupno za kupnju kriptovalutama (TIP 2)
Stamp tier

Teslina zavojnica

Kategorija 4

Teslina zavojnica ili transformator naprava je koja služi za dobivanje visokih napona i struja visokih frekvencija pomoću rezonancije dvaju ili više titrajnih krugova u kojima su zavojnice i kondenzatori, a kao prekidači služe iskrišta. Kondenzator se puni preko transformatora sa željeznom jezgrom, a zatim prazni preko iskrišta i primarnoga namota. Dok traje iskra, pojavljuju se prigušene oscilacije rezonantnoga kruga, a u primarnoj zavojnici pojavi se izmjenično magnetsko polje. Zbog induktivne povezanosti, magnetsko polje primarne zavojnice inducira napon u sekundarnoj zavojnici. Taj je napon razmjeran odnosu broja zavoja primarne i sekundarne zavojnice. Oscilacije struje u sekundarnoj zavojnici također su prigušene, a frekvencija je jednaka onoj u primarnome krugu. Takva vrsta oscilatora bila je osnova za razvoj odašiljača i prijamnika u radijskoj i televizijskoj tehnici, a kasnije i u telekomunikacijama.

8000 u prodaji
od toga 400 dostupno za kupnju kriptovalutama (TIP 2)
Stamp tier

Teslin sustav bežičnog prijenosa signala

Kategorija 3

Tesla je patentirao sustav prijenosa signala preko odašiljača i prijamnika s antenama koje su na jednoj strani uzemljene, a na drugoj u zraku. Istraživao je i bežični prijenos energije, koji na žalost nije uspio ostvariti. Osnovna mu je ideja bila da putem dovoljno snažna odašiljača pošalje elektromagnetske valove koji bi se raširili po površini do suprotnoga Zemljina kraja te se odatle odbili i združili s prvobitno poslanim valovima i tako stvorili stojne valove. Korisnik bi na bilo kojem dijelu Zemlje mogao odgovarajućim prijamnikom crpsti energiju stojnih valova i korisno je uporabiti.

6000 u prodaji
od toga 300 dostupno za kupnju kriptovalutama (TIP 2)
Stamp tier

Teslin model broda na daljinsko upravljanje

Kategorija 2

Bežično upravljanje brodovima i vozilima još je jedno od Teslinih dostignuća, tako da se može reći da je bio začetnik istraživanja na područjima telemehanike i teleautomatike. U svojim laboratorijima Tesla je proučavao selektivnu rezonanciju. Godine 1898. prijavio je patent broda kojim se može upravljati na daljinu pomoću radijskoga signala. Ako se odašiljačem prema brodu pošalje signal određene frekvencije, prijamnik kojemu je to rezonantna frekvencija reagirat će na signal i uključiti strujni krug određenog motora za pokretanje kormila ili propelera na brodu u određenom smjeru. Pokus s brodom pokazao je na rijeci Hudson u New Yorku na Madison Square Gardenu.

4000 u prodaji
od toga 200 dostupno za kupnju kriptovalutama (TIP 2)
Stamp tier

Teslin pokus s jajetom u okretnom magnetskom polju

Kategorija 1

Okretno magnetsko polje nastaje u sustavu dvaju ili više parova zavojnica ako su one međusobno prostorno pomaknute za određeni kut i ako kroz njih teku struje međusobno fazno pomaknute za određeni kut. Zavojnice su obično smještene na željeznu jezgru radi stvaranja većega magnetskog toka. Kod dva para zavojnica (svitaka) fazni pomak izmjeničnih struja kroz njih je 90 stupnjeva. Magnetsko polje stvoreno pojedinim zavojnicama jest vektorski zbroj magnetskih polja svih zavojnica i vrti se brzinom ovisnom o frekvenciji izmjeničnih struja i broju magnetskih polova. Bakreno jaje u pokusu koji je izveo Nikola Tesla 1893. ustvari je rotor koji se uslijed sile koja nastaje zbog elektromagnetske indukcije okreće unutar statorskog namota. Kada se uspostavi ravnoteža sila, jaje se okreće oko uzdužne osi i stoji na vrhu.

2000 u prodaji
od toga 100 dostupno za kupnju kriptovalutama (TIP 2)

KUPI KRIPTOVALUTOM TIP 2

Ekskluzivno kupite prvih 1500 Kriptomarki u našoj interaktivnoj mrežnoj trgovini

KUPI U EPOSTSHOPU TIP 1

U epostshopu možete plaćati pouzećem, općom uplatnicom i karticama

KUPI U POŠTANSKOM UREDU TIP 1

Kriptomarku kupi u većim poštanskim uredima

Stamp Info
1
2
3
4
5
6
Fizička poštanska marka u vrijednosti od 6,64 EUR koja se može koristiti za plaćanje poštarine.

Pregled novčanika

ILI

Česta pitanja

Što je Kriptomarka?

Kriptomarka je poštanska marka koja spaja digitalni i analogni svijet. Sastoji se od dvaju dijelova: obične fizičke marke i digitalnog dijela, “tokena” (NFT), koji omogućuje vlasniku da ju spremi u svoj digitalni novčanik. Fizičku poštansku marku nominalne vrijednosti 6,64 EUR možete iskoristiti za slanje pošiljaka kao i svaku drugu poštansku marku. Digitalni dio možete zadržati u svom novčaniku kao dio svoje osobne virtualne kolekcije koji je dostupan u pet različitih motiva, svaki s različitim stupnjem jedinstvenosti – Teslin pokus s jajetom u okretnom magnetskom polju (2,000 primjeraka), Teslin model broda na daljinsko upravljanje (4,000 primjeraka), Teslin sustav bežičnog prijenosa signala (6,000 primjeraka), Teslina zavojnica (8,000 primjeraka) i Teslina turbina (10,000 primjeraka).

Što sve mogu naći u paketu Kriptomarke?

U vašem paketu Kriptomarke nalazi se kartica na kojoj su:
  • odstranjiva fizička poštanska marka s QR kodom serijskog broja vaše digitalne Kriptomarke,
  • predgenerirana Polygon adresa virtualnog novčanika s pripadajućim QR kodom na kojem je pohranjen identitet digitalne Kriptomarke spremne za aktivaciju, te
  • privatni ključ odnosno niz od 12 riječi koji je lozinka za digitalni novčanik potreban za aktivaciju ili prijenos digitalne Kriptomarke na drugu Polygon adresu.
U paketu je i košuljica s opisanim koracima za pristupanje vašoj digitalnoj Kriptomarki.

Gdje mogu vidjeti svoju kupljenu digitalnu Kriptomarku?

Digitalnu Kriptomarku možete vidjeti na pregledniku novčanika na ovoj stranici ili putem poveznice kripto.posta.hr/marka/v4/novcanik. Postoji više načina za pregled digitalne Kriptomarke:
  • unosom serijskog broja s vašeg kupljenog paketa Kriptomarke ili skeniranjem pripadajućeg QR koda
  • unosom Polygon adrese s vašeg kupljenog paketa Kriptomarke ili skeniranjem pripadajućeg QR koda
  • povezivanjem eksternog servisa pružatelja virtualnog novčanika (walleta)

Što je digitalni token Kriptomarke?

Tokeni nisu ništa drugo nego jedinice vrijednosti koje proizlaze iz pametnih ugovora na nekom od postojećih blockchaina. Digitalna poštanska Kriptomarka je digitalni token koji je kreiran na Polygon platformi, te je na blockchainu zastupljen kao non-fungible token (NFT) po standardu ERC721. Takvi se tokeni obično koriste za digitalne predmete čija je vrijednost kolekcionarska kao u slučaju Kriptomarke.

Kojim se novčanikom (wallet) mogu koristiti za pohranu digitalne Kriptomarke?

Mogu se koristiti svi novčanici koji podržavaju Polygon ERC-721 tokene. Neki od najpoznatijih su Trust Wallet, Opera Wallet, Enjin Wallet.

Što je niz od 12 riječi (privatni ključ) i zašto ga je važno čuvati? *

Privatni ključ je niz od 12 riječi koji predstavlja lozinku za Vaš predgenerirani virtualni Polygon novčanik koji ste dobili prilikom kupovine paketa Kriptomarke. Privatni ključ je potreban u slučaju kada i ako želite prebaciti svoju digitalnu Kriptomarku na neku drugu Polygon adresu ili kada i ako želite aktivirati svoj digitalni token (koji će predstavljati Vašu digitalnu Kriptomarku i zatim biti trajno pohranjen na Polygon mreži).
VAŽNO! Pažljivo čuvajte svoj ključ i pohranite ga na sigurno mjesto. Bez privatnog ključa nećete moći koristiti odnosno slati svoj token.

Što je aktivacija Kriptomarke i moram li aktivirati svoju digitalnu Kriptomarku? *

Aktivacija je proces stvaranja pripadajućeg tokena Vaše kupljene digitalne Kriptomarke na dobivenom novčaniku. Detaljniji opis procesa aktivacije i upute za kupnju kriptovalute MATIC potrebne za plaćanje troška aktivacije pronađite ovdje.
Važno! Trošak aktivacije proizvoljan je trošak koji korisnik plaća Polygon mreži putem kriptovalute MATIC i Hrvatska Pošta nema uvid u taj trošak niti je na koji način povezana s troškom aktivacije marke.

Gdje mogu kupiti Kriptomarku?

Svoj paket Kriptomarke možete kupiti u svim većim poštanskim uredima, u internetskoj trgovini Hrvatske pošte epostshop.hr, a 1500 ekskluzivnih kriptomaraka može se kupiti u interaktivnoj mrežnoj trgovini.

Što je interaktivna web trgovina?

Interaktivna mrežna trgovina je online interaktivna platforma u kojoj se može kupiti prvih 1500 ekskluzivnih maraka drugog izdanja hrvatske Kriptomarke.
Marka se kupuje tako da korisnik na interaktivnom mozaiku odabere polje koje sadrži nasumični serijski broj jedne od prvih 1500 kreiranih maraka. Korisnik pritom ne zna serijski broj marke koju kupuje sve do završetka procesa kupnje. Korisnik prilikom kupnje mora unijeti adresu svog Polygon novčanika s kojim će aktivirati digitalnu Kriptomarku. Kriptomarke kupljene u interaktivnoj web trgovini ne treba dodatno aktivirati.
U interaktivnoj web trgovini plaćanje je moguće izvršiti isključivo kriptovalutom. Ukoliko plaćanje želite izvršiti na neki drugi način, to možete napraviti na epostshop.hr ili u odabranom poštanskom uredu.

Koji su uvjeti i troškovi dostave?

Vaš Paket Kriptomarke biti će dostavljen na adresu unesenu prilikom kupovine.
Trošak dostave iznosi:
  • 2,65 EUR (PDV uračunat) za dostavu unutar Republike Hrvatske.
  • 4,00 EUR za dostavu na međunarodno tržište.

Dostavni rokovi u Republici Hrvatskoj na traženu adresu su sljedeći:
  • dostava na području Republike Hrvatske koje nije na otocima - u roku od 5 radnih dana
  • dostava na otoke - u roku od 7 radnih dana

Dostavni rokovi na međunarodnom tržištu:
  • Zemlje Europe: u roku od 7 radnih dana*
  • Ostale zemlje svijeta: u roku od 12 radnih dana*

*Dostavni rokovi na međunarodnom tržištu su prosječni i ovdje su navedeni samo okvirno, jer ovise o propisanom načinu rukovanja te okolnostima i pravilima tranzitnih i odredišnih pošta i država

Kojim kriptovalutama mogu kupiti Kriptomarku u interaktivnoj web trgovini?

U interaktivnoj web trgovini Kriptomarku je moguće kupiti s 9 različitih kriptovaluta: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether, Ripple, DAI, Stellar, EOS, USDT, USDC.

Mogu li koristiti fizičku marku za plaćanje poštarine?

Da. Fizička komponenta vaše Kriptomarke može se koristiti za plaćanje poštarine u nominalnom iznosu do 6,64 EUR naznačenom na samoj marki.